950 – lecie Inowłodza, Uroczysta Sesja Rady Gminy

Uroczysta Sesja Rady Gminy zakończyła obchody 950-lecia istnienia Inowłodza. Osada jest wzmiankowana w dokumencie z 1145 roku, z którego wynika, że już wówczas istniał tam kościół (obecnie kościół pw. św. Idziego), ufundowany przez Władysława Hermana w 1086 roku. dyplom-za-zaslugi-dla-woj-lodzkiego0001Dokładnie 50 lat temu świętowano okrągłą rocznicę miejscowości i – jak wspominają pamiętający te lata mieszkańcy – były to huczne obchody. Do tej tradycji postanowiły się odwołać obecne władze Inowłodza, organizując w tym roku kilka wydarzeń związanych z rocznicą powstania osady. Całość wieńczyła wczorajsza, uroczysta sesja, która była też okazją do uhonorowania szczególnie zasłużonych dla gminy osób. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicemarszałek Dariusz Klimczak i przewodniczący Sejmiku Marek Mazur.

Wczorajsza uroczystość była też okazją do wręczenia Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale odznaki honorowej „Za zasługi dla Województwa Łódzkiego”.

Wyróżnienie z rąk przedstawicieli władz wojewódzkich odbierał w imieniu spalskiego stowarzyszenia wiceprezes Robert Papis.

5824b76f04b41_osize933x0q70hb48bb4

Przed  uroczystą  sesją delegacje i przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych, szkół oraz mieszkańcy gminy Inowłódz oddali hołd poległym w walce o niepodległość przy płycie pamiątkowej składając kwiaty i zapalając znicze. Lokalną Organizację Turystyczną reprezentowali Robert Papis, Wojciech Przetakiewicz oraz Zbigniew Tomkowski.

 

 

Wójt Gminy Inowłódz Bogdan Kącki orazstatuetka Przewodniczący Rady Gminy Wacław Chachuła wręczyli statuetkę dla Prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej za „Udział W Rozwoju Gminy Inowłódz”

Więcej o uroczystości

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *