Pamiątkowa tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Prezydentów II RP w Spale

Zarząd Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale, realizując uchwałę  walnego zebrania członków z 2016 r. zwrócił  do Wójta Gminy Inowłódz Pana Bogdana Kąckiego się z prośbą  o wykonanie i postawienie  w Spale tablicy informacyjno-historycznej poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który przebywał na wypoczynku w Spale w latach 1921-1922.  W bieżącym roku przypada 150-ta rocznica urodzin Marszałka i nadarza się wyjątkowa okazja uświetnienia Jego pobytów w naszej miejscowości. Odsłonienie tablicy zaproponowaliśmy podczas V Międzynarodowej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Kulturowe i cywilizacyjne postawy Polaków” w dniu 19 września (wtorek) br o godz. 13:30.

Poniżej proponowany tekst na tablicę informacyjno-historyczną

pilsudski-grafikaJózef Piłsudski ur. 5 grudnia 1867 roku w Zułowie, zm. 12 maja 1935 roku w Warszawie. Polski działacz niepodległościowy, żołnierz, polityk i mąż stanu. Od 1892 r. członek Polskiej Partii Socjalistycznej, twórca Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918-1922 Naczelnik Państwa, zwycięzca wojny z bolszewikami w 1920 roku. Pierwszy Marszałek Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski (1926-1928 i 1930).

Po odzyskaniu niepodległości Spała stała się rezydencją głowy państwa kiedy to 19 lutego 1920 roku Rada Ministrów RP uchwaliła, że: „Zamek Królewski w Warszawie, łącznie z Pałacem pod Blachą, Łazienki Królewskie, Belweder, Wawel i Spała są gmachami reprezentacyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej, i że z uwagi na ten ich charakter przeznaczone są do użytku Naczelnika Państwa”. Józef Piłsudski po raz pierwszy przybył do Spały w styczniu 1921 roku. Spędził w niej tydzień, lecząc się po przebyciu ciężkiej grypy. W tym samym roku przebywał w Spale jeszcze podczas Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Ostatni raz spędził w Spale Wielkanoc 1922 r. W Spale towarzyszyła mu żona Aleksandra z córkami Wandą i Jadwigą. Aleksandra Piłsudska w swoich pamiętnikach zapisała, że: „Mąż był szczęśliwy w zaśnieżonych lasach spalskich, gdyż kochał przyrodę”.  Po marszałku Józefie Piłsudskim  z rezydencji spalskiej korzystali prezydenci RP: Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki

autor tekstu: dr Michał Słoniewski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *