Zapraszamy Państwa do zakupu pamiątek i książek : publikacje o Spale, monety kolekcjonerskie i znaczki okolicznościowe. Zakupu można dokonać wysyłając zamówienie na adres poczty elektronicznej biuro@lotspala.pl , podając nazwę artykułu, ilość, dane kontaktowe, oraz adres wysyłki.

Artykuł Zdjęcie Cena
Znaczek okolicznościowy z okazji 500-lecia Spały.

Znaczek  do wpięcia w klapę marynarki

znaczek-500-lat-png 5 PLN
Moneta Spalski Dukat Lokalny skanowanie0001 5 PLN
Moneta Spalski Dukat 40 Żubrów (srebro) skanowanie0003skanowanie0002 200 PLN
Odznaka hubertusowska brązowa br z HUBERTUS SPALSKI 26 PLN
Odznaka hubertusowska posrebrzana Srebro odznaka 29 PLN
Carska Spała

Spała w ciągu wielu lat z małej osady zagubionej wśród lasów dawnej Puszczy Pilickiej awansowała do roli rezydencji rosyjskich carów. Jak to się stało, że władcy najpotężniejszego wówczas imperium świata na miejsce swojego wypoczynku wybrali właśnie maleńką Spałę? Na to i inne pytania dotyczące historii Spały odpowiedź znajdziecie Państwo w książce Carska Spała 

Autor: Andrzej Kobalczyk, Michał Słoniewski

Carska Spala_okladka.indd 48 PLN
Spała – Carska Rezydencja

Album odkrywa przed Czytelnikiem niemal nieznany świat carskich polowań na znajdujących się pod rosyjskim zaborem ziemiach polskich. Po myśliwskim pałacu w Spale, odwiedzanym przez imperatorów Aleksandra III i Mikołaja II, a później stanowiącym ulubioną leśną rezydencję prezydenta Ignacego Mościckiego – zostały tylko fundamenty. Grono historyków z trzech krajów połączyło siły, aby odnaleźć i uratować ślady tamtych czasów.

Książka napisana w języku polskim i angielskim.

Autor: Swietłana Czestnych, Karen Kettering, Michał Słoniewski

spala_carska-rezydencja_okladka 85 PLN
Wojenna Spała

Wszystkim turystom odwiedzającym Spałę i miłośnikom historii XX wieku gorąco polecamy książkę Wojenna Spała autorstwa Małgorzaty i Juliusza Szymańskich. Wojenne dzieje Spały są mało znane, choć ta niewielka miejscowość w czasie obu wojen światowych była znaczącym ośrodkiem decyzyjnym i znalazła się blisko nurtu wydarzeń.

Książka napisana w języku polskim i angielskim.

Autor: Małgorzata i Juliusz Szymańscy

wojenna-spala_okladka 48 PLN
Prezydencka Spała

Niezwykła historia maleńkiej Spały – oficjalnej rezydencji Naczelnika Państwa Piłsudskiego i Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Opis wydarzeń, imprez masowych, spotkań dyplomatycznych i reprezentacyjnych polowań ilustrowanych licznymi, unikatowymi fotografiami oraz pamiątkami z okresu Drugiej Rzeczypospolitej.

Książka napisana w języku polskim i angielskim.

Autor: Michał Słoniewski

Prezydencka Spala_okladka.indd 72 PLN
Pałac i ludzie

Spała do czasów współczesnych zachowała w niezłym stanie unikalny zespół budynków oraz założeń parkowych dawnej rezydencji carskiej, zbudowany w ściśle określonym stylu. Brakującym jej ogniwem jest spalony w 1945 roku Pałac Myśliwski, którego pozostałości w centralnym miejscu Spały po dziś dzień dziwią przyjezdnych, a drażnią i irytują mieszkańców. A przecież w tym niewielkim budynku rozegrały się naprawdę fascynujące i ważne historycznie wydarzenia. Bogato ilustrowana monografia – 231 fotografii, w polsko-angielskiej wersji językowej.

Książka napisana w języku polskim i angielskim.

Autor: Michał Słoniewski, Swietłana Czestnych

palac-i-ludzie_okladka 48 PLN
Pałac i ludzie

Historia rezydencji myśliwskiej w Białowieży w latach 1860-1920

Niezwykle bogato ilustrowana książka o rezydencji myśliwskiej w Białowieży. Jest to jej pierwszy tom poświecony okresowi  1860-1920. Autorzy przedstawiają okoliczności i powody budowy pałacu oraz sylwetki osób organizujących polowania i towarzyszących rodzinie carskiej podczas przyjazdów do Puszczy Białowieskiej. Monografia oparta została o gruntowne badania archiwalne dokumentów zgromadzonych głównie w Sankt Petersburgu i Moskwie. Książka liczy 272 strony i zawiera ponad 220 fotografii, rysunków i planów, najczęściej nigdy dotychczas nie publikowanych.

Autorzy: Michał Słoniewski, Swietlana Czestnych.

pałac i ludzie 110 PL
Bojkot Igrzysk Olimpijskich  – jako instrument polityki  międzynarodowejw latach 1976-1988

Obszerna monografia licząca blisko 600 stron poświęcona analizie wpływu i znaczenia na politykę  międzynarodową bojkotów igrzysk olimpijskich w szczególności w Moskwie ( 1980)  i Los Angeles (1984).

Autor wykorzystał wszechstronnie bazę źródłową zarówno  polską jak i zagraniczną , często zupełnie nieznaną nawet  wąskiemu gronu specjalistów z dziedziny stosunków międzynarodowych i historii sportu .

Książka zapewne zaciekawi  wszystkich tych, którzy interesują się związkiem sportu , w tym ruchu olimpijskiego oraz polityki.

Autor: Michał Słoniewski

bojkot_okladka 60 PLN
POLSKI RUCH OLIMPIJSKI 1919-1939

Książka poświęcona jest dziejom polskiego ruchu olimpijskiego w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Jest to wyjątkowa monografia, jakiej historycy sportu nie stworzyli od lat. Jest to historia emancypacji sportu jako pełnoprawnej dziedziny życia społecznego, pasjonującą opowieścią o walce sportowych działaczy o uznanie społecznej roli sportu na ziemiach polskich przełomu XIX i XX i pierwszym 20-leciu XX w. W książce znaleźć można opis narodzin nowożytnego ruchu sportowego na ziemiach polskich oraz kampanii władz sanacyjnych o zdobycie kontroli społecznej nad ruchem sportowym, jak również oporem tego środowiska przeciwko dominacji państwa w sterowaniu sportem wyczynowym. Wielką wartością pracy są zamieszczone, zapomniane dzisiaj, dziesiątki biografii działaczy polskiego sportu. Byli to wolontariusze, osoby wywodzące się ze środowisk arystokracji, przemysłowców, finansjery, medycyny, prawa, znani politycy i w dużej części zawodowi oficerowie wojska polskiego. Zadziwiające i często tragiczne były ich losy po wybuchu wojny w 1939 r. Książka w twardej oprawie licząca 440 stron, zawierająca 160 unikatowych fotografii z archiwum NAC i MSiT w Warszawie. Jej recenzentami są prof. Dr hab. Ryszard Wryk i Dr Jerzy Chełmecki.

Autor: Michał Słoniewski

zrzut-ekranu-2022-02-23-o-08-48-46 110 PLN
Carskie Gospodarstwo Łowieckie w Spale  w latach  1885-1914

Car Aleksander III  w 1885r. postanowił  stworzyć  wzorcowe  gospodarstwo  łowieckie.

Od tego czasu Lasy Spalskie  stały się miejscem intensywnej  gospodarki leśnej  i łowieckiej. Po hucznych polowaniach powstała ogromna kolekcja poroży, która częściowo zachowana została do dzisiaj. Książka  zawiera liczne , unikalne fotografie oraz tekę hrabiego  Władysława Wielopolskiego  z 1913r.

Książka napisana  w języku polskim i angielskim .

Autorzy : Roman Dziedzic , Michał  Słoniewski

carskie-gospodarstwo-lowieckie_okladka 72 PLN