SPAŁA 500 LAT

zaproszenie2-kopia

 

AFISZ OBCHODÓW 500 LECIA Spały

plakat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONFERENCJA PRASOWA Z UDZIAŁEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

bf22eba1019bab761c8721f2bd527b0d Zbliżają się uroczystości związane z obchodami 500 – lecia Spały. Ich inaugurację wyznaczono na 22 maja br. W miniony czwartek, 5 maja, w Łodzi, w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa związana z tym wydarzeniem.

Honorowy patronat nad spalskim świętem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Obiecał to spalanom podczas ostatnich Dożynek Prezydenckich i słowa dotrzymał. Ale spalskim obchodom patronują również marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień oraz wojewoda łódzka Jolanta Chełmińska. W komitecie honorowym znaleźli się m. in. Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP i prof. Tomasz Nałęcz, społeczny doradca prezydenta.

Gospodarzem spalsko – łódzkiego spotkania był patron spalskiego jubileuszu, marszałek Witold Stępień. Gotowość odpowiedzi na pytania dziennikarzy potwierdzili swoją obecnością członkowie komitetu organizacyjnego z przewodniczącym Zenonem Chojnackim, wójtem inowłodzkim, prezesami Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale Michałem Słoniewskim i Robertem Papisem, Agnieszką Biniek z tomaszowskiego Starostwa, generałem Janem Kemparą, Andrzejem Kobalczykiem, dyrektorem Skansenu Pilicy. Nie zabrakło Honorowych Ambasadorów Spały reprezentowanych przez Artura Partykę i Michała Fajbusiewicza. Byli do dyspozycji nadspodziewanie licznej grupy dziennikarzy z prasy, stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych z Łodzi i regionu. Mówiono m. in. o turystycznych atrakcjach woj. łódzkiego, z których wiele jest skupionych w gminie Inowłódz i w Spale.

Sporo czasu i miejsca poświęcono inauguracji jubileuszowych obchodów 22 maja. W oficjalnej części, która, po mszy w Kaplicy Prezydentów, odbędzie się na terenie spalskiego Centralnego Ośrodka Sportu, dojdzie do spotkania członków rodzin związanych ze Spałą prezydentów II RP Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego, przewidziana jest obecność Andrzeja Mikuckiego, prawnuka Leona Mikuckiego, projektanta i budowniczego pałacu spalskiego. Wręczone zostaną kolejne certyfikaty Honorowych Ambasadorów Spały, nadane imiona spalskim alejom parkowym, w Muzeum Leśników i Drzewiarzy otwarta zostanie poświęcona historii Spały wystawa. Na błoniach nad Pilicą odbędzie się historyczna inscenizacja wojenna a także pokazy sprawności współczesnych kawalerzystów podniebnych. Cały dzień trwał będzie nad spalskim stawem okazjonalny jarmark spalski i program artystyczny. Z Tomaszowa będzie tu można dojechać bezpłatnymi autobusami komunikacji miejskiej.

Już w tzw. kuluarach odbyło się wiele rozmów, udzielono szczegółowych informacji w wywiadów. Oblegani byli Artur Partyka i Michał Fajbusiewicz, szeroko opowiadający o swoich spalskich sympatiach. Dziennikarze ze swej strony obiecali równie szeroką informację o spalskiej imprezie i udział mediów w obchodach jubileuszu.

Marek Miziak

 

PROGRAM OBCHODÓW 500 LECIA SPAŁY

28 marzec 2011 roku.

Program_uroczystosci_pdf

500 LAT SPAŁY – FAKTY I LEGENDY

25 marzec 2011 roku.

spala_bizon

22.05.2011 r. odbędzie się inauguracja obchodów 500-lecia Spały. W bieżącym roku przypada bowiem 500-lecie ukazania się pierwszej wzmianki o istnieniu Spały (Tom II Liber Beneficjorum Archidiecezji Gnieźnieńskiej autorstwa Jana Łaskiego).

Zapraszamy do przeczytania obszernego artykułu Pana Marka Miziaka. Spała 500 lat – fakty i mity

 

HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RP NAD OBCHODAMI 500 lecia Spały

25 marzec 2011 roku.

W dniu 14 marca 2011 r. Wójt Gminy Inowłódz otrzymał z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzenie decyzji o objęciu uroczystości związanych z obchodami „500-lecia Spały” honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

pismo_kancelaria_prezydenta